اسکادا چیست؟

اسکادا چیست؟

اسکادا چیست – کنترل نظارتی و جمع آوری داده Supervisory control and data acquisition که به اختصار بها آن SCADA گفته می شود، اسکادا سیستمی شامل ادوات سخت افزاری و نرم افزاری می شود که به صاحبین صنایع این امکان را می دهد تا موارد ذیل را تحت کنترل و مشاهده داشته باشند:

-کنترل فرآیند صنعتی به صورت محلی و از راه دور

-مانیتور، جمع آوری وتجزیه و تحلیل داده های برخط

-ارتباط متقابل با دستگاه هایی مانند سنسورها، شیرها، پمپ ها، موتورها و غیره از طریق نرم افزارهای HMI

-ثبت رخدادها به صورت فایلهای لاگ

اسکادا چیست ؟ امروزه سیستم های اسکادا برای صنایع ضروری قلمداد می شوند، چرا که باعث تصمیم گیری دقیق و مهندسی در خصوص فرآیندها و اطلاع داشتن از وضعیت عملکرد و ارتباطات دستگاه ها می شود که این خود سبب کاهش خرابی ها و توقف تولید خواهد بود.

معماری ابتدایی و اساسی یک سیستم اسکادا با PLC ها یا RTU ها آغاز میشود.

PLC و RTU همان طور که میدانید کامپیوترهای کوچکی به حساب می آیند که به عنوان رابط اصلی بین کامپیوتر دارای نرم افزار اسکادا و متغییرهای مورد نیاز از ماشین آلات،دستگاه ها، سنسورها و …  ایفای نقش می کنند.

در پاسخ به سئوال اسکادا چیست باید گفت، وظیفه نرم افزار اسکادا این است که داده هایی که جمع آوری شده را تجزیه و تحلیل، توزیع و قابل نمایش کند. بدین ترتیب به افراد سازمان و اپراتورهای خط تولید کمک می کند تا بر اساس داده های آنالیز شده تصمیم گیری کنند.

یک سیستم اسکادا ی موثر می تواند اثرات و مزایای قابل توجهی از صرفه جویی در زمان و هزینه را از خود برجای بگذارد.

برای اینکه بدانیم اساسا چرا نیاز به اسکادا در صنعت پدیدار شد، باید بدانیم که صنایع در تلاش برای حل چه مسائل و مشکلاتی هستند؟

در گذشته و حتی امروزه کارخانه های زیادی در خطوط تولید و پلنتهای مختلف صنعتی متکی به نیروهای مستقر در محل برای کنترل و اطلاع از وضعیت و عملکرد دستگاه های خود هستند. بدین ترتیب اقدامات لازم در صورت نیاز به صورت دستی و حضوری اعمال شود.

با رشد صنعت و توسعه سایت های کارخانه ها دیگر کنترل و نظارت به شکل پراکنده و توسط نیروی انسانی به تنهایی امکان پذیر نیست. یا حداقل به سختی و کندی و حتی با خطای زیاد پیش خواهد رفت. پس جهان به دنبال راهکاری برای حل این معضل بود.

لذا، سازمانهای صنعتی دنبال راهکارهایی رفتند تا با تکیه بر آنها دیگر وابسته به اعزام نیروی انسانی به محل و اقدام مورد نظر نباشند.

در ابتدا رله ها و تایمر ها بخشی از این نیاز را بر طرف کردند اما کانفیگ کردن آنها پیدا کردن خطا در آنها و نصب آنها پیچیدگی های زیادی به همراه داشت.

رفته رفته با ظهور و تکامل کامپیوترها و فراگیر شدن استفاده ازآنها در کنترل پروسس های صنعتی در دهه های 80 الی 90 میلادی سیستم اسکادا مبنی بر سیستم های کامپیوتری کوچک، تکنولوژی Local Area Network و نرم افزارهای HMI تکامل پیدا کرد.

در اوایل قرن بیستم با توسعه تکنولوژی IT و گسترش کامپیوترهای شخصی، دیتا بیس SQL به عنوان استانداردی برای دیتابیس های IT شناخته و معرفی شد.

سیستم های اسکادای سنتی از تکنولوژی اختصاصی خود برای نگهداری داده استفاده می کردند که آن روش ه شیوه ها موجب هزینه های زیاد و بی نظمی در سیستم می شد. بنابراین، اسکادای مدرن برطرف سازی این شیوه را هدف قرار داد تا بدین ترتیب بهترین تکنولوژی کنترل و IT را در این سیستم قرار دهد.

در نهایت اکنون نرم افزارهای اسکادا امکان دسترسی به داده های آن لاین از هرکجای دنیا را با تکیه بر تکنولوژی های IT اعم از دیتابیس SQL و سرویس های تحت وب فراهم می کنند. که این خود باعث افزایش، کارایی، امنیت، بهره وری و اطمینان بالا برای اسکادا می باشد.

برای مطالعه بیشتر در خصوص سیر تکاملی سیستم های اسکادا و پاسخ به سئوال اسکادا چیست می توانید اینجا کلیک کنید.

چرا اسکادا؟
error: اطلاعات از کپی حفاظت شده اند !!