RTU

RTU

RTU چیست؟

لطفا در نظر داشته باشید جهت تامین و ارتباط با فروش از اینجا اقدام فرمایید

قبل از مطالعه توضیح فیلم زیر را ببینید – تا متوجه شوید تقریبا RTU با PLC چندان تفاوتی نمی کند اما …

RTU مخفف عبارات ذیل می باشد:

  • Remote Terminal Unite
  • Remote Telemetry Unite
  • Remote Telecontrol Unite

RTU دستگاهی است بر مبنای زبان استاندارد IEC 61131-3 و بر پایه میکرو پروسسور که تجهیزات سطح فیلد را اعم از  پمپ ها، سنسورها، شیرها، PLC ها و … به علاوه مقادیر مرتبط به سایت مانند دما، رطوبت، نشتی آب که تاثیر مستقیم روی تجهیز الکترونیکی دارد را کنترل و مانیتور می کند.

RTU درست مانند PLC  از یک CPU جهت پردازش منطق کنترلی برخوردار است، دارای ورودی و خروجی های آنالوگ و دیجیتال می باشد، پروتکل های ارتباطی مختلف را ساپورت می کند وتوانایی اجرا کردن برنامه کنترلی را دارد.

RTU ها همچنان که می توانند مانند PLCها و با استفاده از زبان های (FBD,LD,STL,ST,CFC) پروگرام شوند می توانند خیلی ساده ترو توسط یک WEB INTERFACE پروگرامینگ خود را انجام دهند. اینکه RTU توسط کدام محیط پروگرام شود بستگی به وندور RTU دارد.

بستر ارتباطی RTU با مرکز کنترل یا ازطریق امواج مایکروویو یا امواج رادیویی و یا از طریق ماهواره می باشد.

تفاوت RTU  و PLC

اگر بخواهیم عملکرد RTU و PLC را مقایسه کنیم باید گفت اصلی ترین و بارزترین تفاوت میان آنها مزیت بالقوه ی RTU برای تاب آوری و دوام در شرایط بسیار سخت محیطی  مانند دماهای بالا، طوفان های شدید و در کل مناطق دوردست و مسیرهای صعب العبور می باشد. همچنین قابلیت تبدیل انرژی خورشیدی به الکتریکی برای شارژ باتری بک آپ RTU از طریق پنل های خورشیدی تعبیه شده روی آن نیز از دیگر مزیت های RTU می باشد.

RTU ها بر خلاف PLC ها برای عملکرد کنترلی و نظارتی از راه دور بر روی تجهیزات ساخته شده اند در حالی که PLC ها برای کنترل فرآیند در محل سایت و نزدیک به تجهیزات در نظر گرفته می شوند و به همین سبب سرعت پروسس عملیات آنها بیشتر از RTU نیز می باشد.

RTU پورت های ارتباطی مختلفی به صورت ON-BOARD دارد تا بتواند با همگی تجهیزات فیلد ارتباط برقرار کند.دارای مجوز رادیویی UHF و VHF می باشد، RTU قابلیت Report by exception  را دارد که بدین معناست که به محض تغییر وضعیت مقدار و یا وقوع آلارم به طور اتوماتیک دیتا را منتقل کند  همچنین توانایی verification of data transfer را دارد تا تاییدیه ارسال داده را نیز ثبت کند.

شرکت های ABB BRODERSEN و Schneider-Electric از 3 برند مطرح در ساخت RTU هستند اما هر برند و هر مدل برای کار خاصی طراحی شده است مثلا در RTU ABB 3 مدل شاخص وجود دارد که به یکی از مدل های معروف می پردازیم به نام RTU560 که مخصوص پست طراحی شده است

RTU ABB560 در مرکز پست دیده می شود

In complex network environments you are challenged by a large amount of data. Our RTU560 is the perfect solution for various applications for automation and control.

  • The migration solution allows you to retrofit your secondary equipment with reduced investment.
  • The combination of parallel wired I/Os, serial links and IEC 61850 is efficiently feasible with our RTU560 allowing you to work with infrastructures from different generations
  • Our flexible redundancy concepts provide high availability where you need it

مقایسه مدل ها در ABB

با کلیک بر روی هر مدل به پیج مرتبط می روید

ApplicationRTU520RTU540RTU560
Ring main units  
Pole-top RTUs  
Capacitor banks  
Demand response  
Fault detection isolation restoration  
Voltage optimization  
Decentralized energy resources  
Substation automation  
Gateway  
Wellhead automation
Pipeline supervision 
Monitoring and control of pumping stations 
Monitoring and control of lift stations 
Monitoring and control of water reservoirs 

RTU در اشنایدر

RTU در شرکت اشنایدر الکتریک انواع و قسام دارد و بسته بنوع نیاز شما نام خانواده محصول نیز متفاوت است اما بصورت کلی RTU T300 مناسب برای توزیع SCADAPack مناسب برای تله متری استدر زیر می توانید کاتالوگ اخرین مدل از ان را را ببینید

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

بررسی RTUBRODERSEN و دانلود CERTIFICATES و کاتالوگ با کلیک بر روی عکس زیر