PG لوله

pg لوله صنعتی – کاندوییت

PG جهت ارسال استعلام قیمت و ارسال سفارش فوری بر روی عکس زیر کلیک کنید

لوله PG برق چیست؟

لوله‌های pg برق لوله‌های گالوانیزه یا پلاستیکی هستند که برای هدایت کردن کابل‌های برق در محیط‌های مختلف اعم از کارگاهی و خانگی به کار می‌روند. این لوله‌ها را معمولاً از فولاد نرم و با شکل مقطع دایره‌ای می‌سازند تا برای مسیریابی سیم‌های برق و نیز اتصال به زمین مناسب باشند. لوله pg برق علاوه بر جلوگیری از آسیب رسیدن به کابل از تبادل الکتریکی نیز جلوگیری می‌کند. لوله‌های گالوانیزه فولادی برای کاربردهای داخلی، خارجی و زیرزمینی طراحی شده‌اند. از این لوله‌ها برای خطوط لوله گرمایشی یا گاز نیز استفاده می‌کنند.

blank

چرا لوله PG برق را گالوانیزه می‌کنند؟

 گالوانیزه کردن فرآیند افزودن پوشش محافظی از روی به آهن یا فولاد برای کمک به جلوگیری از زنگ‌زدگی است. با استفاده از این لایه محافظ، می‌توانیم لوله‌ها را در فضای باز به کار ببریم و از آن‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از برخی اثرات زیست‌محیطی محافظت کنیم. فرآیند اصلی گالوانیزه کردن لوله، گالوانیزه گرم است. در این فرآیند، لوله فولادی را داخل حمامی از روی مایع فرو می‌کنند. پوشش گالوانیزه با واکنش بین آهن موجود در فولاد و روی مایع ساخته می‌شود. لایه روی با اکسیژن واکنش می‌دهد و کربنات روی ایجاد می‌کند که سطحی مقاوم در برابر زنگ‌زدگی است و ماندگاری طولانی دارد. این لوله‌ها را در انواع سبک و سنگین تهیه می‌کنند.

مزایای استفاده از لوله‌های pg برق چیست؟

 • مقاومت مطلوب لوله pg برق در برابر خوردگی
 • عمر طولانی و خمش آسان
 • کاربری آسان برای هدایت کردن کابل برق در مسیرهای صاف و دارای پیچ
  • رعایت شدن دقیق استانداردهای ایمنی برای تولید لوله‌های pg برق مثل استاندارد UL 6
 • امکان ماشین‌کاری یا رزوه‌سازی آسان انتهای لوله pg برق
 • به‌صرفه بودن، طوری‌که غالباً می‌تواند چندین دهه دوام بیاورد. در فرآیند تولید لوله‌های pg برق گازهای گلخانه‌ای تولید نمی‌شود که آن را از نظر پایداری محیطی به محصولی بهینه تبدیل می‌کند.
 • ظاهر زیبا، طوری‌که از لوله‌های pg برق می‌توانیم برای طراحی و زیبایی نیز استفاده کنیم. ظاهر فلزات گالوانیزه اغلب درخشندگی ظریفی دارد که به زیبایی بصری آن‌ها کمک می‌کند.
blank

لوله برق چه کاربردی دارد؟

 • اصلی‌ترین کاربرد لوله pg برق هدایت کابل‌های برق و جلوگیری از آسیب رسیدن به آن‌ها است. اگرچه هادی‌های جریان برق معمولاً با روکش PVC یا لاستیک عایق‌بندی می‌شوند، اما این مواد آن‌قدر قوی نیستند که کابل را از آسیب محافظت کنند. در نتیجه، آسیب دیدن عایق منجر به اتصال کوتاه، شوک الکتریکی و برق‌گرفتگی می‌شود. از سوی دیگر، سیستم کابل‌کشی و برقی در تأسیساتی که قرار است دست‌کم 50 سال دوام بیاورند، باید بدون ایراد و با ضریب اطمینان مطلوبی به کارش ادامه دهد.
 • از لوله pg برق برای عبور دادن کابل‌ها از درز‌ها و مجاورت تیغه‌های تیز فلزی استفاده می‌کنیم. این کار علاوه بر محافظت کابل، از تماس کابل با رطوبت و غبار نیز جلوگیری می‌کند. مثلاً استفاده از این لوله‌ها در تابلوهای برق و موتورهای الکتریکی، ضریب بروز خطرات احتمالی را کاهش می‌دهد.
 • ساختار لوله pg برق به‌گونه‌ای است که کابل را در برابر میدان‌های مغناطیسی و آسیب ضربه و خرد شدن محافظت می‌کند.
 • از لوله pg برق در صنایعی نظیر خودرو، هوافضا، نیروگاه‌های بادی و خورشیدی، تأسیسات کشاورزی، ساختمان‌سازی، مخابرات و نفت، گاز و پتروشیمی نیز استفاده می‌کنند.

 

برای داشتن بهترین کارایی،  لوله‌های برق چگونه باید طراحی شوند؟

لوله pg برق فولادی سنگین‌ترین  و ضخیم‌ترین مجرای عبور کابل‌های برق است. البته برخی از انواع این لوله‌ها از جنس پلاستیک مقاوم نیز تولید می‌شوند اما مزایای فراوان لوله فولادی کم‌کربن با مقطع گرد دقیق، ضخامت یکنواخت دیواره، سطح داخلی آزاد و جوش پیوسته باعث می‌شوند که نوع فولادی کاربرد گسترده‌تری داشته باشد. سطح داخلی لوله pg برق معمولاً با روکشی آلی یا روی پوشانده می‌شود. سطح داخلی باید عاری از هرگونه ایراد باشد. یکنواختی سطح داخلی به کشیده شدن آسان کابل حتی با وجود خم‌های 90 درجه‌ای، کمک می‌کند.

blank

نقش لوله PG برق در صنایع ارتباطی چیست؟

در برج‌های مخابراتی 4G و 5G سلولی، ایستگاه‌های فرستنده، آنتن‌های ارتباطی بی‌سیم و فناوری‌های مختلف تلفن همراه از لوله pg برق استفاده شده است. محافظت از خطوط تلفن با استفاده از لوله‌های برق، در واقع، محافظت از ستون فقرات ارتباطی جامعه است. شرکت‌های ارتباطی عمدتاً از لوله‌های pg برق برای فراهم‌سازی ساختاری مطمئن جهت برق‌رسانی و انتقال سیگنال در تجهیزات مخابراتی و اینترنتی استفاده می‌کنند. این ابزار از جعبه‌های تجهیزات و برج‌ها در برابر خوردگی، زنگ‌زدگی، شوک‌ها و نوسانات محافظت می‌کند.

لوله‌های PG برق په متعلّقاتی دارند؟

متعلّقات لوله برق عمدتاً مربوط به خمش و اتصال آن است. از اصلی‌ترین تجهیزات جانبی لوله‌های برق می‌توانیم به زانویی، بست، بوشن برای اتصال لوله‌های هم‌اندازه و تبدیل به‌منظور اتصال لوله‌های با اندازه‌های مختلف اشاره کنیم. این تجهیزات باعث می‌شوند تا اتصال و خمش لوله‌های برق برای مقاصد مختلف صنعتی و خانگی به‌آسانی صورت گیرد. هنگام تهیه این لوله‌ها باید به شرایط محیطی، مسیر حرکت کابل و میزان بار انتقالی خطوط توجه کنیم و متناسب‌ترین نوع لوله برق را با نوع کاربری تهیه کنیم. این کار باعث ایمنی بیشتر کاربرد این لوله‌ها به‌ویژه در صنایع حساس می‌شود.