اصل طراحی HMI برای SCADA

7 اصل ضروری طراحی HMI در SCADA

رنگ

عموما برای همگی به ویژه برای طراحان رنگ ها دارای معنا و دسته بندی هستند، بنا به طراحی هر پروژه ی هنری طراح از پالت های رنگی مشخص الهام میگیرد و از آنها برای رنگ آموزی پروژه ی خود بهره می برد.

در این میان نباید فراموش کرد که بر اساس آمارها 8 % از مردان و 0.5% از زنان دچار کور رنگی هستندو متداول ترین نوع  آن کوررنگی  سبز و کور رنگی قرمر است!

که همان طور که از اسم آنها پیداست یعنی فرد توانایی تمایز دادن رنگ قرمز و  توانایی تشخیص سبز را ندارد.

منبع:

www.colourblindawareness.org › colour-blindness › types-of-colour-blindness

بنا بر این بهتر است که ست مجزا برای این دسته از افراد که قرار است احتمالا به عنوان اپراتور HMI باشند در پروژه تعبیه شود.

داشتن یک ست استاندارد از رنگها برای اینکه اپراتور HMI به طور مشخص بداند هر رنگ نشانه ی چیست اهمیت ویزه ای خواهد داشت. به طور مثال: باید مشخص باشد رنگ قرمز نشانه ی چیست و به چه معناست.

بدین ترتیب این امر باعث کاهش سردرگمی و افزایش سرعت در تفسیر داده ها خواهد بود.

نکته ی دیگر در بحث رنگ ها این است که، می توان با تاریکتر یا روشن تر طراحی کردن المان ها یا اشیاء HMI تمایز میان آن المان با سایر المان های موجود در صفحه فراهم کرد و آن را برجسته سازی کرد تا تشخیص آن راحت تر شود.

لایه بندی و چیدمان

لایه بندی و یا Lay out به معنای این است که Button ها یا همان دکمه ها، دیاگرام ها، و سایر المان های صفحه چگونه در صفحه ی HMI جایگذاری شوند؟

بر اساس شواهد آزمایشات صورت گرفته در خصوص ارزیابی حرکت چشم ها بر روی صفحه، برای خوانندگان انگلیسی زبان، قسمت بالا و چپ در صفحه پردیدترین قسمت صفحه  محسوب می شود.

پس برای طراحی در مورد انگلیسی زبان ها بهتر است که مهمترین آیتم ها در شمال غربی صفحه قرار گیرند.

نکته ی بعدی اضافه کردن محور Z که به معنی سایه دادن به المان هست می باشد. این امر سبب مهمتر جلوه دادن آن المان می شود.

در امر تصویر سازی طراحی به سبکی که موجب شبیه سازی واقعی تر عملکرد هر المان شود بهتر لست. مثلا برای طراحی دکمه ها، نمایش حرکت بالا و پایین رفتن یک دکمه بسیار مهم است همچنین لحاظ کردن گرادیان رنگی به اشیاء نیز بسیار رایج است.

راهبری-Navigation

جالب است بدانید که سایت Amazon یکی از بهترین نمونه های سیستم مسیریابی( راهبری) را داراست و موفقیت خود را مدیون این سیستم عالی است.

این وب سایت به سادگی  و با کمترین تاخیر و وقت کشی شما را از جایی که هستید به جایی که می خواهید بروید می برد.

پس درست مانند یک وب سایت ایده آل، رابط کاربری برای SCADA نیز به یک راهبری عالی برای دسترسی کاربر به اطلاعات حساس به طور سریع و کاملا دیداری نیاز دارد.

در یک طراحی راهبری ضعیف زمان بازخورد و یا همان Reaction Time بالا می رود، چطور؟ به این ترتیب که کلیک های زیاد و بیهوده برای رسیدن به مقصد نه تنها باعث از دست دادن زمان می شود که خستگی در تصمیم گیری نیز اتفاق می افتد.

از آنجایی که هر تصمیم گیری انرژی ذهنی را می گیرد، بنابر این نباید اپراتور انرژی ذهنی خود را صرف چگونه یادآوری و انجام راهبری سیستم تا رسیدن به مقصد کند.

نویسه نگاری یا Typography، آیکن گرافی و مصور سازی معانی یا Imagery

در هنر تایپوگرافی  سه اصل مهم است: 1) فونت 2) سایز فونت 3) استایل فونت

استفاده ی صحیح از تایپو گرافی می تواند باعث تاکید و یا عدم تاکید بر روی محتوا شود.

به عنوان مثال: افزایش کونتراست و یا برجستگی برای نمایش آلارم ها مهم است ،نمایش توضیحات با یک فونت ساده باشد و یا استفاده از سایز و رنگ مشخص برای عناوین و زیر عناوین

برای آیکون گرافی نیز مدل های مختلف و متنوعی به طور آماده وجود دارد که بنا به سلیقه ی طراحی قابل استفاده می باشد. در این زمینه دست طراح کاملا باز است.

در خصوص Imagery نیز باید گفت که یک تصویر خوب و گویا بهتر از 100 کلمه است.

بازخورد یا Feedback

همیشه فیدبک گرفتن از صحت انجام شدن عملکرد سیستم بسیار اهمیت دارد،

اجزای اصلی فیدبک شامل:

 1) سرعت:  که همان زمان پاسخ است

 2) قابلیت اندازه گیری : یعنی ارائه دادن اطلاعات از نتایج فعالیت مثلا بالا آمدن ساده  ییک پیغام مانند : Done

3) متن نوشته: ارائه اطلاعات کمکی برای اپراتور جهت انجام درست عملکرد

4) ایجاد انگیزه: جالب است بدانیک که یک سیستم انگیزشی برای کارایی بهتر نیروی انسانی قابل تعریف است که باید بررسی شود که دقیقا کجاها می توان از این سیستم برای بهبود عملکرد و کارایی مجموعه کرد، و آن سیستم به این گونه است که، با امکان ثبت کردن تعداد کلیک های مشخص یا تعداد set value های مشخص توسط اپراتور و در نهایت تحلیل میزان کارایی این تصمیم گیری و انتخاب ها، اپراتور برای تصمیم گیری بهتر از سوی مدیرش تشویق می شود….

استفاده ی کاربردی

بهترین سیستم اتوماسیون صنعتی سیستمی است که عملکردها و استاندارها را با کارایی (performance) – قابلیت استفاده- را در هم بیامیزد.

مقیاس پذیری در آینده

از آنجاییکه تغییر اجتناب ناپذیر است، زمانی که مشخصات طرح در حال تعریف است باید فراتر از احتیاجات فعلی فکرکرد و مرزهای طراحی را با احتیاجات آینده در نظر گرفت.

مثلا سئوالات زیر را در ذهن داشت و آنها را بررسی کرد :

هدف بعدی برای رشد کارخانه یا شرکت چیست؟

اگر بودجه افزایش یابد، چه مواردی را ترجیح میدهید به سیستم SCADA اضافه کنید؟

آیا پاشنه آشیلی هست که بتوانید آن را برای سیستم شناسایی کنید و یا آیا از گذشته تجربه ی آن را داشته باشید؟

دیدگاهتان را بنویسید

Related Post

error: اطلاعات از کپی حفاظت شده اند !!